„Ispovest gospođice Kovalski“

Druga knjiga „Afričke trilogije“

Izdavač, Argus Books & Magazines, Beograd 2018. 396 stranica. Prevod sa engleskog originala „The Kovalski Journal“ uradio je sâm autor.



K ao što je prva knjiga „Afričke Trilogije“, „ANĐELČE NENSI“, pružila nezaboravan opis života afričke sirotinje – tako druga knjiga, „ISPOVEST GOSPOĐICE KOVALSKI“, dočarava međunarodne intrige koje su od Afrike napravile pozornicu surovih međuetničkih sukoba i ratova! Naslov engleskog originala je „THE KOVALSKI JOURNAL“ napisanog u Akri u vreme kada se, u isto vreme sa građanskim ratovima u nekoliko zemalja Zapadne Afrike, odvijao i krvavi među-etnički sukob u bivšoj Jugoslaviji.

Inače, kao što je već rečeno u prikazu romana „ANĐELČE NENSI“, AFRIČKA TRILOGIJA je verovatno jedan od najkompletnijih i najsveobuhvatnijih literarnih prikaza Afrike koji se pojavio u svetskoj književnosti.

Sprema se tropska oluja

Afričko bespuće

Sprema se tropska oluja

Afričko bespuće

Stanovnik afričkih šuma

Varošica u sred nedođije

Deca vojnici.

Na ukupno 1374 stranice ispričano je ono što je najčešće van fokusa literature o životu u prostorima južno od Sahare. Od suludih pokušaja sirotinje da prevari svoju sudbinu, do zakulisnih dogovora velikih sila koji sprečavaju Afriku da postane svoja. Afrička Trilogija je nastala kao posledica izutetnih okolnosti koje su autoru dozvolile da Afriku upozna na jedinstven način. Jer, ako ste u nekoj stranoj zemlji živeli duže od četvrt veka; i ako je slučaj da ste politički analitičar i da ste imali pristupa poverljivim, obaveštajnim materijalima o toj zemlji – vi ćete je sigurno dobro poznavati. Međutim, ako ste ovim prethodnim prednostima dodali da ste u toj zemlji živeli u vrlo različitim okolnostima; od šefa diplomatskog predstavništa, pa sve do ubogog beskućnika, sigurno je da ćete tu zemlju poznavati i „s lica i s naličja“!

U knjizi „ISPOVEST GOSPOĐICE KOVALSKI“ autor je iskoristio svoje izuzetno poznavanje zakulisnog političkog delovanja velikih sila u organizovanju građanskih ratova po raznim svetskim nedođijama koje raspolažu strateškim sirovinama, a podložne su međuetničkom netrpeljivošću. Kroz toponomastiku lokaliteta pisac je želeo da poistoveti svu besmislenost i sav užas etničko-religijskih sukoba, bilo gde da se dešavaju.

Špijunske, ljubavne i diplomatske vratolomije, pravdoljubive, ali bolno naivne Aleks Kovalski, ispričane kroz užasavajuće scene krvavog etničkog građanskog rata! Kroz svoju „ispovest“, ona ispreda svoja iskustva iz vremena kada je kao agent CIA bila poslata da odabere onu frakciju u zaraćenom Ebonilandu koja će najviše odgovarati interesima američke globalne politike. Aleks je pravdoljubiva, ali i priglupa osoba koja ne shvata suštinu svog zadatka i upada u raznorazne nesuvisle i pogibeljne situacije.

Kroz svoju pripovest, ona meša svoje lične emotivne drame sa političkim finesama što čini roman izuzetno interesantnim i pikantim.

Roman obiluje dramatičnim detaljima kakve je i sam autor doživljavao kada je kao diplomata bio u operaciji spašavanja jugoslovenskih državljana koji su ostali zaglavljeni u borbama za Monroviju (Liberija).

Idilični opisi afričkih predela smenjuju se sa scenama besmislenog ubijanja i nasilja. Monstruozna scena „Ide – miš – po – polici ! Nosi – tikvu – na – guzici ...“ će sigurno ostati kao jedna od najuznemirujući stranica svetske literature! A zbog obilja humorističkih epizoda, roman „Ispovest gospođice Kovalski“ se može okarakterisati kao crna komedija sa pola miliona mrtvih i obavezan priručnik za buduće šefove država!

Najupadljivaja karakteristika tretmana ličnosti u romanima K. Vangorskog je odsustvo klasičnih negativaca. Umesto zlih karaktera, ima samo onih koji ne uspevaju da zadobiju dovoljno simpatija od strane čitalaca.

Odlomak iz romana



Sastanak rukovodilaca KGB i CIA.

Klagenfurt me uopšte nije imresionirao. Dosadan kao i Ljubljana. Barokne fasade; uske, kamenom popločane ulice; mnoštvo trgova i na svakom trgu spomenik nekakvoj bivšoj veličini. Srećom taksista nas je ubedio da posetimo mesto koje se zove Minimundus. Tvrdio je da je to naveća znamenitost grada – i imao je pravo!
Minimundus je prostrani park izvan Klagenfurta gde su podignute minijaturne replike najčuvenijih svetskih građevinskih čuda. Tadž Mahal, Ajfelova kula, Big Ben, grčki i ruski srednjevekovni manastiri! I naravno zgrada Ujedinjenih nacija sa svim onim jarbolima za zastave! Vozovi – igračke jurcaju ukrug, a najčuveniji brodovi koji su ikada plovili morima plutaju u jezercetu. Predivno mesto. Bilo bi još lepše da sam ga posetila u drugačijem društvu. Dejvid mi je pokvario zadovoljstvo. Uznemiren i razigran kao neko petogodišnje derište. Podsećao me je na Prudens.
Na kraju je čak ponudio da mi kupi šećernu vunu. To sam sa indignacijom odbila!